Fethiye’de yapılacak ilk 5 şey

Fethiye’de Yapılacaklar


Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Fethiye yaz sezonunda tatilcilerin akın ettiği yerlerdendir. Gerek doğal güzellikleri gerekse sunmuş olduğu olanakları gerekse de tarihi dokusuyla ilgi çeken ilçede gezilip görülmesi gereken birçok yer, yapılması gereken birçok aktivite bulunmaktadır.

Ölüdeniz’in Kuşbakışı Manzarası: Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü birçok tatilci için en heyecanlı ve unutulmaz aktivitelerden biridir. Fethiye’de sıkça yapılan yamaç paraşütü için en uygun nokta ise kesinlikle Babadağ mevkiidir.

Uçuş sırasında 200 kilometrekarelik alan kuş bakışı gözlemlenmekte ve muhteşem bir manzara sunmaktadır. Deneyimli hocalar ile yapılan aktivite için ortalama fiyatlar her sene değişmektedir.

 

Sahil Boyu Yürüyüş: Çalış Kordonu

Çalış Halk Plajı Çalış bölgesinde bulunan kordon tatilciler için adeta eğlence mekânı haline gelmiştir. Otellerin alt katlarını restoran ya da eğlence merkezi olarak kullanıldığından dolayı neredeyse tüm kordon bir eğlence sokağına dönüşmüş durumdadır.

Bununla beraber çadır içinde Türk gecelerinin de olduğu mekânlar da bulunmaktadır. Alternatif olarak eğlenmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Karagözler Yarımadası Fethiye merkezinden 7 kilometre uzaklıkta bulunan Karagözler oldukça güzel koyların bulunduğu müthiş bir yarımadadır. Özellikle gün batımında muhteşem bir görünüm kazanan koy hem fotoğrafçılar hem de yüzmek isteyen tatilciler tarafından tercih edilmektedir.

Doğa ile İç İçe: Yeşil Vadi

Fethiye Yeşil Vadiİlçe merkezinden 64 kilometre uzaklıkta bulunan ve pek kimse tarafından bilinmeyen Yeşil Vadi, yemyeşil ağaçların arasında kalmış saklı cennettir. Buz gibi akan su ile tatilcileri karşılayan vadi tatilcilere doğa yürüyüşü, piknik ve kamp olanakları sunmaktadır.

Buz gibi akan suyunda yüzmek ilk başlarda biraz zor olsa da alışınca oldukça rahatlatmaktadır. Buranın en ünlü olan şeyi ise nehir üzerinde kurulan hava çadırlarıdır.

Ulaşım noktasında biraz zorlu sayılır. Arazi araçları ile yolculukta herhangi bir sorun yaşanmaz ancak normal araçlar ile ulaşım engebeli yollardan dolayı zordur.

10 Dakika Kalana Hediye Verilen Soğuk Su: Yakapark Soğuk Su Göledi

Yakapark Soğuk Su Göledi

Burası Tlos Antik Kenti’ne yakın mola noktalarından biridir. Yakapark’ı farklı kılan şey ise buz gibi soğuk sudan oluşan gölettir. Su o kadar soğuktur ki suyun içinde 10 dakika kalabilen tatilcilere bedava yemek verilmektedir.

Etrafta bulunan restoranlar doğa içinde yemek yemek için son derece idealdir. Bununla beraber ailecek piknik yapmaya da oldukça uygundur.

Romantik Anların Adreslerinden: Aşıklar Tepesi Manzarası

Aşıklar Tepesi Gece Manzarası Kayaköy dönüşünde yol üzerinde bulunan Âşıklar Tepesi adından da anlaşıldığı üzere özellikle genç çiftler tarafından tercih edilen noktalardan biridir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan tepede güzel anlar yaşanmaktadır.

Koylara Mavi Yolculuk: Tekne Turları

Fethiye Tekne TuruGenel olarak iki turu tercih edilmektedir. Bunlardan ilki olan 12 Adalar Turu, Fethiye kordondan sabah saat 10 gibi hareket edip akşam saat 17.30’a kadar devam etmektedir. Turda birbirinden güzel koylar, plajlar ve doğal noktalar görülmektedir.

Diğer seçenek ise Ölüdeniz Turu’dur. Sabah yine saat 10 gibi başlayan yolculuk akşam 18’e kadar sürebiliyor. Tur boyunca Kelebekler Vadisi, Akvaryum Koyu, Soğuk Su Koyu ve daha birçok koy görülmektedir.

Ortalama 100 – 150 TL arası olan bu yolculuklar sırasında Fethiye’nin birbirinden güzel koyları görülmektedir.

Sabahlara Kadar Eğlence: Hisarönü Barlar Sokağı

Fethiye Barlar SokağıBarlar Sokağı için Fethiye’nin kalbi denilebilir. Son derece hareketli olan sokak, geceleri neredeyse tüm tatilcileri ağırlamaktadır.

Yerli ve özellikle İngiliz tatilciler tarafından tercih edilen Hisarönü Barlar Sokağı’nda birçok bar, gece kulübü ve disko bulunmaktadır. Bununla beraber Paspatur Barlar Sokağı ise daha çok gençler tarafından tercih edilmektedir.

Tarihi Geziler: Fethiye Antik Kentleri 

Fethiye Antik Kent KalıntılarıBirçok medeniyete ev sahipliği yapan Fethiye’de gezilebilecek birçok antik kent ile beraber müze ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi noktalara yapılan turlarda geçmiş dönemden kalan izleri görebilir ve tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Seydikemer’de bulunan Arsada ve Araska Antik Kenti, Yeşilüzümlü Mahallesi’nde bulunan Kadyanda Antik Kenti, Kayaköy, Amintas Kaya Mezarları, Pınara Antik Kenti ve Afkule Manastırı görülmesi gereken başlıca tarihi noktalardır. Bununla beraber girişi ücretsiz olan Fethiye Arkeoloji Müzesi kesinlikle gezilmesi gerekir.

Doğanın Saklı Cennetlerinden: Saklıkent Yürüyüşü

Doğa Harikası Gizlikent Saklıkent’ten Fethiye’ye dönüş yolu üzerinde bulunan ve girişi ücretsiz olan Gizlikent doğa harikası noktalardan biridir. 200 basamak aşağı inip yaklaşık olarak 300 metre yürüdükten sonra karşınıza doğa harikası bir şelale çıkacaktır. Burası piknik yapmak ve serinlemek için mükemmel bir yerdir.

Zorlu bir parkura sahip olan şelaleye doğru giderken dev ağaçlar arasında gidecek, büyük kayaları ve küçük nehirleri aşacak aynı zamanda kuşların şarkılarını duyacaksınız.

Civarda bulunan balık restoranlarında kuş sesleri eşliğinde alabalık yiyebilir ve yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

Tarihe Adım Adım: Likya Yolu Yürüyüşü

Fethiye Likya YoluFethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam eden Likya Yolu ülkemizin en uzun dünyanın ise en iyi 10 yürüyüş yolundan biridir. Likyalıların ticaret amacıyla yaptığı bu yol günümüzde trekking için kullanılmaktadır.

Müthiş manzaraya sahip olan bu yolculuğa çıkarken yanınıza fotoğraf makinenizi almalısınız. Tarihi noktalar, koylar, köyler ve ormanlar içinden geçerek güzel bir doğa yürüyüşü yapmak mümkündür.

Doğa Güzelliklerinden: Kelebekler Vadisi Gezisi

Kelebekler Vadisi Tekne TurlarıKelebekler Vadisi’ne deniz yolu dışında herhangi bir şekilde ulaşmak mümkün değildir. Bu anlamda görebilmeniz için ya tekne kiralamalı ya da turlara katılmalısınız. Bununla beraber muhteşem bir manzarası da vardır.

Sırt çantanızı alarak Kelebekler Vadisi’nde trekking yapmalısınız. Özellikle Ölüdeniz’in sol tarafındaki dağa tırmanıp muhteşem bir manzarayı görmeniz gerekir. Ancak yamaçlar biraz dik bu anlamda dikkatli olmak lazım.

Terk Edilmiş Köy: Kayaköy Gezisi

Tarihi Dokusuyla Kayaköy Fethiye’de gezilip görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında yer alan Kayaköy ıssızlığı ve tarihi dokusuyla muhteşem bir yerdir. Özellikle fotoğrafçılar için muhteşem manzaralar sunan Kayaköy terk edilmiş okul, kilise ve yaklaşık 3500 haneyi içinde barındırmaktadır.

Eski bir Rum köyü olan Kayaköy, nüfus mübadelesi sırasında boşaltılmış ardından Türkler yerleştirilmek istense de Türkler köyde kalıcı olarak oturmamışlardır. 1930’lu yıllardan sonra tamamen terk edilen köy şimdilerde turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Merkezden 14 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy içinde yaya olarak veya atla gezebilmek mümkündür. Bu geziler sırasında terk edilen yerlerin içine girebilirsiniz.

Köy girişinde ve içinde bulunan lokantalarda ise yöresel yemeklerin çıktığı birçok yemek çeşidi bulunmaktadır.

Fethiye’nin Merkezinde Eğlence ve Alışveriş: Paspatur Çarşısı ve Barlar Sokağı

Paspatur ÇarşısıŞemsiyeli Sokağın karşısında bulunan Paspatur Çarşısı, son derece renkli dükkânlar ile doludur. Daha çok turistik ürünlerin satıldığı çarşıda aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Dükkânlar bittikten sonra ise barlar ve gece kulüpleri ile karşılaşılmaktadır.

Oldukça dar olan bu sokak içinde birçok tatilci eğlenip dans etmektedir. Merkezde bulunan çarşı ve sokak özellikle gece saatlerinde hareketlenmektedir.

 

 

Add your Comment